کد مطلب : 66691 تاریخ مطلب : 1399/08/28

محدوديت هاي ستاد مبارزه با کرونا آذر ماه 99

سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا جزئيات محدوديت‌هاي جديد کرونايي را که قرار است از اول آذر اعمال شوند، اعلام کرد.عليرضا رئيسي سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا درباره محدوديت‌هاي جديد که قرار است از اول آذر اعمال شود

جزئيات محدوديتهاي جديد کرونايي از اول آذرماه

جزئيات محدوديت‌هاي جديد کرونايي از اول آذرماه
گروه جامعه: سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا جزئيات محدوديتهاي جديد کرونايي را که قرار است از اول آذر اعمال شوند، اعلام کرد.عليرضا رئيسي سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا درباره محدوديتهاي جديد که قرار است از اول آذر اعمال شود، اظهار کرد: امروز جلسه ستاد ملي مقابله با کرونا برگزار و بحث ها و موضوعات مهمي مطرح شد. با شروع فصل سرما در اروپا، آمريکا و آسيا ميزان شيوع بيماري کرونا و ابتلا به آن به صورت شتابنده در حال بالا رفتن است و ميزان مرگ و ميرهاي روزانه در بسياري از کشورها به مرز هزار نفر و بيش از آن رسيده است و براي اولين بار در آمريکا روزانه بيش از 180هزار ابتلا وجود داشت.وي افزود: در کشور ما هم ميزان موارد ابتلا بسيار بالا رفته و مرگ و مير هم افزايش پيدا کرده است البته ظرفيت تست هاي کرونا را از روزانه 23 هزار تست به بيش از 40هزار تست در روز رسانده ايم. به همين دليل ميزان شناسايي بيماران بالاتر رفته است.رييسي افزود: رييس جمهور تاکيد کردند که به سرعت بايد خدمات دولت الکترونيک را توسعه دهيم و از تمجمعات و ترددها جلوگيري شود اين موضوع يکي از راهکارهاي مهم در کنترل شيوع بيماري کرونا در سطح کشور است. همانطور که اين تجربه را فروردين و ارديبهشت ماه در کشور داشتيم که همه دستگاه ها و مردم و نيروها پاي کار بودند و توانستيم اين بيماري را کنترل کنيم، مجدد تاکيد شد که همه دستگاه ها پاي کار آيند و همه دستگاه ها در اين زمينه اعلام آمادگي کردند.وي با اشاره به مصوبات ستاد ملي مبارزه با کرونا براي اعمال محدوديت هاي جديد کرونايي گفت: هر تصميمي که در ستاد ملي گرفته مي شود بر اين اصول استوار است که مردم مي توانند با رعايت دستورالعملها و کاهش تردد موجب کاهش شيوع بيماري شوند اما هر گاه رعايت دستورالعملها دچار اختلال شود و تجمعات و مهماني هاي خانگي و سفرها شکل مي گيرد ميزان ورودي به بيمارستانها به قدري بالا مي رود که ممکن است شرايط قابل کنترل نباشد و به همين دليل در يان شرايط کشورها مجبور مي شوند محدوديت اعمال کنند.
رييس گفت: ما حدود سه هفته پيش در 43 شهرستان محدوديت شديد اعمال کرديم و بعد از آن هم 46 شهرستان مشمول اعمال محدوديت شديد شدند. نتيجه ارزيابي ها نشان مي دهد محدوديت هاي ايجاد شده کارساز بوده است و به همين دليل طرح جامعي آماده شد و امروز مورد بررسي قرار گرفت.وي افزود: اين طرح جديد طرحي هوشمند و پويا است و اين طرح بر اساس بررسي هاي وزارت بهداشت از بار بيماري و ميزان بستري روزانه بيماران در شهرستانها تدوين شده است. اين طرح شهرستان ها را به سطح هشدارهاي مختلفي تقسيم بندي مي کند در اين زمينه سه سطح هشدار تعريف شده است، سطح هشدار سه شامل شهرها و شهرستان هاي قرمز، سطح هشدار دو شامل شهرها و شهرستانهاي نارنجي و سطح هشدار يک شامل شهرها و شهرستانهاي زرد مي شود، اين رنگ بندي ها متناسب با وضعيت هر شهرستان تعيين و محدوديت ها اعمال مي شود و حدود دو هفته زمان لازم است که ارزيابي کنيم و ببينيم اين اعمال محدوديت ها تا چه اندازه موثر بوده است و بر اساس آن نياز به تمديد و تشديد يا بالعکس نياز به تسهيل دارد.سخنگوي ستاد مقابله با کرونا بيان کرد: واقعيت اين است که هدف در اين محدوديت ها، تعطيلي کسب و کار مردم نيست ولي جاهايي مجبور هستيم به خاطر عدم رعايت دستورالعمل ها و بار زياد بيمارستان ها اعمال محدوديت کنيم. به طور مثال اگر شهرستاني در وضعيت سطح هشدار سه قرار گيرد در اين وضعيت به جز مشاغل خيلي ضروري که مربوط به تهيه مايحتاج ضروري مردم، امنيت و سلامت مي شوند، بقيه مشاغل تعطيل خواهند بود. همچنين بر اساس ارزيابي هاي وزارت بهداشت، اين تعطيلي ممکن است دو هفته يا بيشتر طول بکشد.

وي گفت: در ارزيابي اوليه شايد بيش از 100 شهرستان مشمول محدوديتهاي سطح قرمز مي شوند که اکثر مراکز استانها و از جمله تهران داراي اين وضعيت قرمز هستند و حدود 150 شهر يا شهرستان در وضعيت نارنجي يا سطح هشدار 2 قرار دارند که محدوديتهاي مشاغل سطح 3 و 4 در آنها اعمال ميشود که جزئيات دقيقتر به اطلاع خواهد رسيد. حدود 155 شهرستان نيز در وضعيت زرد قرار دارند که محدوديت گروههاي شغلي 4 در آنها اعمال خواهد شد.رييسي بيان کرد: اين تصميمات فقط مربوط به فعاليت مشاغل نيست، بلکه محدوديت ها در حوزه مدارس، آموزش، دانشگاهها و مراسمهاي فرهنگي و مذهبي هم اعمال خواهد شد. در سطح هشدارهاي ذکر شده قرمز، نارنجي و زرد آموزشها به صورت غير حضوري برگزار خواهد شد و مدارس و دانشگاهها به صورت غير حضوري خواهند بود و مراسم مذهبي و فرهنگي به مدت حدود 2 هفته فعلا محدوديت برگزاري خواهند داشت و پس از آن دوباره فعاليت خواهند کرد.سخنگوي ستاد مقابله با کرونا درباره نحوه فعاليت کارکنان ادارات در محدوديت هاي جديد کرونايي اظهار کرد: در شهرهاي با سطح هشدار 3 يا منطقه قرمز حدود يک سوم کارکنان و در سطح هشدار 2 يا نارنجي يک دوم کارکنان حضور پيدا ميکنند و در سطح يک يا زرد حدود دو سوم کارکنان در محل کار حضور پيدا خواهند کرد البته مسئولان ادارات بر اساس ضرورتي که ايجاد ميشود تعيين خواهند کرد که چه گروهي سرکار حاضر شوند.

معاون وزير بهداشت با اشاره به محدوديت تردد بين شهري از اول آذر ماه گفت: محدوديت بعدي که ايجاد خواهد شد در ترددها خواهد بود. محدوديت ترددها نيز شامل سطح هشدار 2 و 3 مي شود و در منطقه قرمز و نارنجي خودروها با پلاک بومي نميتوانند از شهر خود خارج و به شهر ديگري وارد شوند و برعکس پلاکهاي غير بومي هم نميتوانند وارد شهرهاي قرمز و نارنجي يا با سطح هشدار 3 و 2 شوند، بايد توجه داشت ضمانت اجرايي، طرح جزييات ديگري هم دارد که اعلام خواهيم کرد.رييسي يادآوري کرد: زمان اجراي طرح جديد محدوديت هاي کرونايي از اول آذرماه خواهد بود و اين يک هفته باقيمانده تا زمان اجرا به بحث آموزش و پرداختن به جزييات، اطلاعرساني دقيق به مردم اختصاص پيدا خواهد کرد و سپس اين طرح اجرا خواهد شد.سخنگوي ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: محدوديتها و جرايم راه حل نهايي نيستند و بسيار موقت خواهند بود. کار اصلي تا زمان دستيابي به واکسن و داروي موثر براي مقابله با کرونا رعايت دستورالعملها، خود مراقبتي، مراقبت از خانواده و اطرافيان و مراقبت از مشتريان است تا بتوانيم با مراقبت صحيح از شر هرگونه محدوديتي خلاص شويم چون هرگونه محدوديت ولو کوتاه مدت آثار و تبعاتي دارد وبايد توجه داشت که اگر محدوديتي ايجاد ميشود اين محدوديت ها از روي ناچاري است